Automatizacija u kodiranju
1. Poraz vremena neoperativnosti uz pomoć proaktivnog praćenja
Proizvođači žele da budu sigurni da će njihovi štampači biti operativni u svakom trenutku, koristeći koncept Industrije 4.0 (Industry 4.0), poput Integracije i Cloud Computing, ovo čini mogućim. Korišćenjem mnoštva integrisanih senzora za automatizaciju praćenja sistema i slanja podataka u Cloud, inženjeri mogu da koriste ove informacije za praćenje svojih štampača i uočavanje svih problema koji se tiču pouzdanosti.
Uz ovu vrstu tehnologije se to može učiniti daljinski – nema potrebe da inženjeri idu na lokaciju klijenta kako bi dijagnostifikovali kvar. Ukoliko je potrebna popravka, inženjeri se spremni mogu pojaviti na lokaciji, uz potrebno znanje i alate. Dodatno, upotreba Cloud-a omogućiće automatska obaveštenja inženjerima o kvarovima i potencijalnim problemima sa štampačima što obezbeđuje brže rešavanje problema i nalaženje rešenja pre njihovog uticaja na proizvodnu liniju. Podaci koje Cloud prikupi se takođe mogu koristiti za otkrivanje trendova i vršenje analize uzroka nastanka problema koja se može koristiti za buduće odgovarajuće preventivno održavanje. Proaktivni pristup i daljinsko upravljanje predstavljaju moćno oružje u borbi sa vremenom neoperativnosti.
2. Jačanje klijenata kroz Automatizaciju i IIoT
Nisu samo timovi za podršku i inženjeri ti koji mogu da prate štampače; klijenti na dohvat ruke takođe imaju značajan uvid u rad štampača.
Uz korišćenje priključenog onlajn sistema, klijent može da proverava status svojih štampača sa bilo koje lokacije, daljinski dijagnostifikuje kvarove, planira dopune i ponovne porudžbine posmatranje količine mastila i nivoa korišćenja. Mogu da podese upozorenja za razne situacije, recimo ukoliko nivoi mastila dostignu izuzetno nizak nivo – i mogu da preduzmu potrebne radnje pre nego što nastupi vreme neoperativnosti – sve to bez potrebe za fizičkim prisustvom na lokaciji na kojoj se nalazi štampač. Praćenjem rasporeda čišćenja i održavanja opreme se povećava dugovečnost štampača i njihovih komponenti. Takođe je veoma važno zapamtiti da korisnici nemaju pristup ovim informacijama samo za jedan štampač, proizvodnu liniju ili fabriku. IIoT (Industrial Internet of Things ) omogućava korisnicima da uporede performanse širom svih linija, fabrika i lokacija, omogućavajući im da zauzmu globalni pristup optimizaciji proizvodne efikasnosti.
3. Eliminisanje opoziva uzrokovanih greškama operatera
Kada se jave greške, njihov uticaj može biti štetan i popriličan. Uzimajući u obzir da prosečan čovek načini po jednu grešku na svakih 300 unetih karaktera, netačne informacije unete na štampače od strane operatera dovode to skupih opoziva i ponovnih radova. To je značajan uzrok neplaniranog vremena proizvodne neoperativnosti. Integrisanje štampača u fabričke sisteme automatizacije, poput MES (Manufacturing Execution System - Izvršni proizvodni sistem) i ERP (Enterprise Resource Planning - Poslovno planiranje resursa) sistema omogućava automatsko koordinisanje podataka za etiketiranje bez ljudskog unosa.
Prebacivanje sa manuelnog rukovanja svakim štampačem na centralizovano upravljanje i automatizovano koordinisanje poslova, etiketa i podataka eliminiše rizik ljudske greške i može da spreči greške kod kodiranja i obeležavanja i da obezbedi esencijalne proizvodne podatke vašim radnicima.
4. Besprekorna interoperabilnost kroz standardizaciju
Standardi komunikacije omogućavaju besprekoran transfer podataka između opreme i fabričkih sistema kako bi se smanjili troškovi podešavanja, podrške i razvoja. Pružaju univerzalni metod za prikupljanje i deljenje informacija o proizvodnji širom proizvodne oblasti; kompletno mereći i prilagođavajući proizvodnju uz istovremeno smanjenje rizika nedoslednosti podataka preko različitih delova proizvodne opreme.
Ukoliko zamislite proizvodnu liniju u celosti, podaci i instrukcije teku kroz različitu opremu koju neretko obezbeđuju različite kompanije – uređaje poput štampača, mašina za proveru težine, sistema vidljivosti i PLC, i celih sistema za pakovanje od OEM proizvođače. Usvajanjem zajedničkog jezika podataka, smanjuje se vreme podešavanja, i eliminiše potreba za razvijanjem softvera za interfejs između opreme – smanjujući vreme razvoja.
5. Zaštita potrošača kroz serijalizaciju
Postoji nekoliko rešenja za jedinstvenu identifikaciju, agregaciju, praćenje i verifikaciju proizvoda koji mogu da odgovore na izazove serijalizacije. Ovi proizvodi serijalizacije mogu da generišu šifrovane, jedinstvene brojeve, i da omoguće višestruke nivoe agregacije i integracije sa Vladinim bazama podataka, sistemima preduzeća, i kompanijama koje vrše usluge proizvodnje.
Onlajn portali omogućavaju praćenje i autentikaciju proizvoda uživo kroz lanac nabavke. Ukoliko se predmeti uklone ili izmene prilikom proizvodnje, ili oštete prilikom transporta, povezani serijski brojevi se stavljaju van upotrebe, i ažuriraju se podaci uneti u centralno skladište. Skeniranje proizvoda na mestu kupovine daje sigurnost potrošačima i prodavcima. Na primer, apoteke mogu da provere valjanost lekova pre izdavanja, i klijenti mogu (putem aplikacija na pametnim telefonima) da potvrde da su prehrambeni proizvodi bezbedni pre nego što ih kupe.
Nemojte jednostavno da preživljavate – rastite!
Industrija 4.0 nije samo revolucija već i evolucija tehnologije, stavova, i tehnika širom svih oblasti svetskih proizvodnih i prerađivačkih sredina. Benefiti četvrte Industrijske revolucije jasno se vide. Od poboljšanih performansi i profitabilnosti, do osnaživanja korisnika i serijalizacije, svaka prednost radi u smeru ultimativnog cilja za svaku proizvodnu sredinu: maksimalne efikasnosti.
Međutim, Industrija 4.0 se ne može ostvariti preko noći. Usled mnoštva promena, sa kulturnog i tehničkog stanovišta, stupanje ove transformacije na snagu zahteva vreme. Ipak, ta transformacija se dešava, i to je zaista jedinstvena prilika za nas ne samo da preživljavamo – već da napredujemo kao inovatori i rani usvajači dok najnovija svetska Industrijska revolucija čvrsto maršira napred.